KostolPastorácia

Zákaz verejných bohoslužieb od Nového roka

Od 5. hodiny rána Nového roka platia nové sprísnené protipandemické opatrenia. Kostol bude zatvorený. Sv. omše 1. januára 2021 na Sviatok Bohorodičky Panny Márie budú slúžené súkromne.

  1. ONLINE PRENOSY: Všetky sv. omše budú vysielané online. Prehliadač: http://stream.harichovce.kapitula.sk:8000/mp3.m3u.
  2. ANDROIDY: Pre tých, ktorí používate pri počúvaní prenosu mobilný telefón so systémom Android a máte problémy so spustením prenosu, odporúčam vám si nainštalovať aplikáciu (internetový prehliadač) “firefox focus” a cez neho nájsť farskú stránku a spustiť prehliadač prenosu online.
  3. PC: ikonka VLC
  4. YouTube: Sv. omše: Bohorodičky Panny Márie (11.00 h.) a 2. Nedeľa po Narodení Pána (11.00 h.) môžete sledovať aj cez farský YouTube kanál: :https://www.youtube.com/…/UCPOjzpGk8Z4oDx…/featured

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania, a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, budú vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára až do 24. januára 2021 pozastavené verejné slávenia bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná.

Kňazi môžu sláviť v chrámoch súkromné bohoslužby bez účasti veriacich. Slávenie bohoslužby vyplýva aj vzhľadom na nariadenia z povahy ich zamestnania. Takéto súkromné bohoslužby je možné streamovať. Kňazovi pri tom však smie pomáhať len nevyhnutná asistencia. Počet osôb pre streamovanie súkromnej bohoslužby je na základe platného zákazu stretávania obmedzený na kňaza plus max. 5 osôb. Túto výnimku ale zároveň kvôli striktnému obmedzeniu pohybu teraz nemožno uplatniť v takom zmysle, aby sa na súkromné bohoslužby v chrámoch pozývali či prihlasovali rôzne rodiny podľa poradovníkov, zapísaných úmyslov, atď.

Krsty, sobáše a pohreby je možné sláviť, sú však obmedzené maximálnym počtom 6 účastníkov vrátane kňaza, a podmienené dodržaním hygienických opatrení.

Chrámy nie je nariadené zamknúť: nesmú sa v nich ale konať nijaké hromadné podujatia: to sa týka verejného spovedania, aj rozdávania svätého prijímania.

V nebezpečenstve smrti je, samozrejme, možné individuálne vyslúžiť potrebné sviatosti zomierajúcemu.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *